niedz.. cze 23rd, 2024

Pływanie należy do bardzo intensywnej formy aktywności fizycznej. W wodzie organizm musi włożyć wiele wysiłku, aby przeciwdziałać oporowi stawianemu przez wodę. Wiąże się to ze zwiększonym wydatkiem energetycznym. W przypadku odżywek dla pływaków, nie istnieje jedna, szczególna grupa suplementów diety skierowana dla tej grupy sportowców. Idealna odżywka powinna działać wielopłaszczyznowo. Z tego powodu dla osób uprawiających pływanie do najważniejszych należą odżywki węglowodanowe, które stanowią źródło energii obficie użytkowanej podczas treningu. Należy je spożywać zarówno przed jak i po treningu. Ważną grupę stanowią również odżywki białkowe, proteiny stanowią istotny budulec tkanki mięśniowej, co przyczynia się do rozbudowy muskulatury. Oprócz odżywek proteinowych zalecane jest także przyjmowanie aminokwasów BCAA, które są wchłaniane znacznie lepiej niż odżywki białkowe. Pływakom zaleca się także przyjmowanie dużej ilości napojów izotonicznych, które bardzo szybko przywracają odpowiedni poziom płynów i elektrolitów w organizmie.