pt.. mar 1st, 2024

Zaburzenia odżywiania w czasie ciąży nie są tak dobrze znane, ale cierpi na nie 20% kobiet w ciąży. Częstymi zaburzeniami odżywiania jest bulimia. Niektóre anorektyczki są również w ciąży. Zaburzenia odżywiania podczas ciąży stwarzają poważne zagrożenie. Dziecko zależy od matki  każdej potrzeby żywieniowej. Nawet jeśli nie je się wystarczająco, zabierze to  tyle substancji odżywczych, ile to wymagane od organizmu. To sprawi, że matka będzie słabsza i mogą wystąpić problem z chodzeniem, oddychaniem i wykonywaniem innych czynności fizycznych. Dziecko ssie wapń z organizmu, co prowadzi do osteoporozy. Kości i zęby mogą stać się słabsze i kruche. W przypadku, gdy pacjentka ma już problemy z sercem, wątrobą lub nerkami – te stany mogą się pogorszyć. Poza tym zaburzenia odżywiania w okresie ciąży zwiększają ryzyko powikłań w narodzinach i poronienia. Ciąża jest stresującym czasem dla umysłu i ciała. Jeśli nie można dobrze jeść, będzie to mieć również wpływ na zdrowie psychiczne. Może wystąpić ciężka depresja i trudno będzie kontrolować emocje.