pt.. mar 1st, 2024

Kiedy nie należy przyjmować suplementów diety?
Trudno nie zgodzić się z tym, że suplementy witaminowe oraz odżywki to preparaty, których przyjmowanie przynosi wiele korzyści. To dzięki tym mikroelementom organizm człowieka może prawidłowo funkcjonować i rozwijać się. Dlatego pewnie niejedna osoba zdziwi się tym, że przyjmowanie suplementów może przynosić i negatywne skutki. Sprawdźmy, kiedy i jak można się przed tym ustrzec.
Preparaty witaminowe są szkodliwe przede wszystkim wtedy, gdy są przyjmowane bez potrzeby. Nadmiar mikroelementów, zwłaszcza długotrwały, może doprowadzić do poważnych skutków, jak na przykład obciążenie wątroby, nerek, a czasem i innych narządów wewnętrznych. Ale to nie jedyna ciemna strona suplementów, której należy się wystrzegać.
Z ostrożnością należy podchodzić do tych preparatów także w przypadku przewlekłych chorób, szczególnie nowotworowych oraz układu pokarmowego. Choć oczywiście witaminy są w takich stanach ważne, to forma suplementów może wchodzić w negatywne interakcje z przyjmowanymi lekarstwami.
A co zrobić, by negatywna strona suplementów nas nie dopadła? – po prostu, konsultujmy się z lekarzem lub farmaceutą.